Rákos egy szerettem - mit tegyek?
2019. november 12. írta: rakacsaladban

Rákos egy szerettem - mit tegyek?

A betegség, amitől minden családtag retteg, és ami megváltoztatja mindenki életét örökre. Betegét és a szeretteiét. A rákos megbetegedés éppen olyan összetett, mint a gyógyítása, és van, akinek sikerül, de van, aki nem ennyire szerencsés. 

Bárhonnan is nézzük: az egyik leggyakoribb betegség, és még mindig nem gyógyítható (kivéve, ha időben kapod el, és jó az orvosod).
Éppen annyi lélektani oka van a kialakulásának, mint amennyi környezeti, mégsincsen rá mindenki számára alkalmas gyógymód, vagy megelőző életmód. Nem egy ismerősömtől hallottam, hogy teljesen egészséges életmód mellett is ugyanúgy kialakul, mert a rák nem válogat. Az ember egyszerűen a sötétben tapogatózik. A szakembertől nem kap válaszokat, az internet tele a rengeteg negatív példával...hiába a kutakodásnak, kérdezősködésnek, falakba botlunk. 

Még mindig összeszorul a gyomrom, ha a napra gondolok, amikor kiderült. Ezév júniusában kaptuk meg a diagnózist, ami bár nem szövettani eredmény volt, hanem csak egy képalkotó vizsgálat, de sajnos elég egyértelműen mutatta a jeleket. Édesanyám, az életében sokat szenvedett, de mégis mindig jó humorú és mosolygós, erős asszony, aki négy gyereket nevelt fel, aki évek óta küzd a crohn-betegséggel: tüdőrákos. Áttétekkel. 

Először nem akartam elfogadni, úgy gondoltam, nem baj, ezt is túléljük, mert már ebben az életben annyi rosszat át kellett élni, és küzdeni, de aztán győzött a kétségbeesés. 

Mindent, ami ezzel a betegséggel kapcsolatos, vagy ha meghallom az anya szót, görcsbe szorul a gyomrom és elfog egy szorongató a sírás. Még mindig, és ez sokáig így is lesz, és bevallom, nem tudom, lesz-e vége.

Nagyon sokszor és sokat gondolkodtam azon, hogy elindítsam-e ezt a blogot, nagyon sokszor elkezdtem, aztán kitöröltem, kerestem a megfelelő nevét a blognak, vagy a megszólítást, de semmit sem éreztem jónak. Vagy nem éreztem magamat elég erősnek. 

De az indíttatás mégis bennem volt. Két okból is: terápiaként magam számára, hátha így idővel könnyebb lesz megemészteni a történteket, bár erre egyelőre esélyt sem látok. Másrészt (főleg) meg azért, hogy azok, akik hasonló helyzetben vannak, vagy voltak, azt érezzék, hogy nincsenek egyedül. 

A harmadik ok valójában a hozadéka ennek az egésznek: érzékenyítés. Azok, akik ezt nem élték át, elképzelni sem tudják, min megy keresztül az, aki beleáll ebbe a harcba akár betegként, akár családtagként. Persze ez utóbbi, ha tényleg teljes erővel és szeretettel beleáll.

A világ borzasztóan érzéketlen és kegyetlen tud lenni és ezt magam is megtapasztaltam, ezalatt a rövid idő alatt. Azt szeretném elérni ezzel a bloggal, hogy az emberek gondoljanak bele ennek a helyzetnek a súlyosságába. Hogy legyenek hálásak, hogy ezt nem testközelből, vagy nem saját maguk kell átéljék. Hogy átértékeljék az életüket, a szüleikkel való kapcsolataikat, hogy jól meggondolják, helyesen élnek-e, eléggé megbocsájtóak, le tudják-e szűrni a konzekvenciát. Hogy meglássák: az élet sokkal bonyolultabb, és érthetetlenebb, mint amit látunk, mert a felszín alatt létezik egy másik világ, ok-okozatok, amiről mi nem tudunk. De aminek a tudata arra sarkallhat, hogy csináljuk jobban, helyesebben. 

Mert utólag már erre nincsen lehetőség. Akkor kell jól élnünk, akkor kell jónak lenni másokkal, amíg erre van lehetőség és az csak ma van. Mert jóllehet, hogy valóban nem lesz holnap. És akkor mindent bánni fogunk. 

Azt szeretném, ha a blog olvasói megtudnák, hogy milyen folyamatok mennek végbe az ember lelkében, amikor egy olyan szerettéről derül ki, hogy rákos, aki nagyon közel áll hozzá és aki a legfontosabb a számára.

Azt, hogy ezt édesanyám hogyan élte meg, arról nem tudok mesélni, bár nagyjából sejtéseim vannak. Azt viszont le tudom írni, én milyennek láttam a betegség alatt, és az én fejemben mik jártak ebben az időszakban.
Fájdalmas lesz - de vállalom. Ez a blog nem feltétlen rólam szól, hanem az anya-lánya kapcsolatról, az emberi kapcsolatainkról, a lélekről, lélektani dolgokról. De az én szűrőmön keresztül, ezért a saját szemszögem és a saját gondolataim által fognak megjelenni az események és mivel más eszközöm nincsen, ezért a sok esetben a saját érzéseimről fogok írni. Bízom benne, hogy a lényeg megérkezik majd annak, aki olvassa. 

Igyekszem a lehető legrészletesebben visszaemlékezni mindenre, bár nehéz lesz, mert már így öt hónap távlatában is érzem, hogy töröl a memóriám, de megpróbálkozom ezzel. 

Fontos, hogy majd a blogban leírt információk a betegségről nem számítanak pontos diagnózisnak, nem vagyok orvos, és nincsenek tökéletes ismereteim a daganatos megbetegedésekkel kapcsolatban. Csak arra tudok hivatkozni, amik velünk történtek, a leírásaimban nem lesznek ferdítések, vagy túlzások, igyekszem mindent a legkorrektebben átadni. 

Köszönöm, ha velem tartasz, remélem, hogy valamit fog tudni adni számodra a blog. 

Ha megosztod velem, velünk a te tapasztalataidat, a hozzászólás megengedett, és megköszönöm.

pexels-photo-1557853.jpeg

A bejegyzés trackback címe:

https://rak-a-csaladban.blog.hu/api/trackback/id/tr8715302356

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Első mohikán 2019.11.12. 18:27:32

Szorongva, de el fogom olvasni. Nem szívesen élem át -mások történetén keresztül sem- újra a mi viszontagságainkat, de kivàncsi vagyok, hogy màs hogy éli ezt meg, illetve àt. Remèlem pozitív kimenetellel zárul, bár az áttétes tüdőrák nem sok jóval kecsegtet. Szorítok.

Mestergomi Dorka 2019.11.12. 22:48:49

Én is elfogom olvasni, várom nagyon.

AMG68 2019.11.13. 10:52:21

Azért ezt a "nem gyógyítható" dolgot én újragondolnám... Épp most lábalok ki áttétes vastagbél daganatból, simán gyógyítható. Csak meg kell találni a megfelelő orvosokat, a megfelelő kezelést. Ez nagyon nehéz. A hazai egészségügyet divatos szidni, de valójában minden felszerelés, orvosi tudás rendelkezésre áll. DE: neked kell menedzselned magad, mert a rendszer bonyolult és szervezetlen, ha nem figyelsz oda, elveszel benne és nem jutsz el a megfelelő helyre.
Nálunk is gyakori a daganatos betegség a családban. Ajánlom a pécsi Onkoterápiás intézetet, vagy a SOTE onkológiát.

rakacsaladban 2019.11.13. 16:16:25

@Első mohikán: Köszönöm, ha olvasol. Nagyon sajnálom, hogy neked is át kellett ezeket élni.

rakacsaladban 2019.11.13. 16:31:33

@AMG68: Átírtam a megfogalmazást, ha így pontosabb.
Bár divatos szidni a magyar egészségügyet, azért valljuk be, hogy egyáltalán nem alaptalan. Ha az eszköz és az orvosi tudás megvan, akkor mégiscsak jogos a felvetés, hogy miért nem használják ezeket?
Úgy gondolom, hogy ha egy információ nem jut el hozzájuk, az nem a betegek hibája, és hiába menedzselné magát valaki, ha egyszerűen mindenhol vagy a teljes érdektelenség, vagy az elutasítás fogadja (és itt nem feltétlen magunkra gondolok).
A betegek nagy része nem kap megfelelő betegtájékoztatást. Igaz, hogy ebbe mi is belefutottunk- ez majd olvasható lesz a blogon- a mi esetünk mégis más, és bár a történethez ezek is hozzátartoznak, nem ez a lényege az egész mondanivalómnak.
Örülök, hogy te azon szerencsések közé tartozol, akik találtak egy jó orvost és sikeresen menedzselte magát. Jobbulást kívánok.

2019.12.04. 17:39:15

@AMG68:
Nagyon sokféle rák van, sok ezer féle, ezért nincs olyan általános dolog, hogy a rák gyógyítható vagy nem gyógyítható. Az én családomban ezidáig senki nem gyógyult meg, mindenki meghalt, aki rákos volt, pedig voltak próbálkozások, műtétek is.
süti beállítások módosítása